Dikey Geçiş Sınavı
  

Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı ile ilgili kurallar nelerdir?

1) Lisans öğrenimine hazırlık programında öğrenci birinci ve ikinci sınıflardan eksik olduğu alanlardaki dersleri tamamlar.

2) Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur.

3) Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi iki yarıyıldır. Ancak öğrencilerin okudukları derslerin özellikleri, yıllık ders programları, öğretim elemanları ve hazırlık programındaki durumları dikkate alınarak Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi istisnai olarak bir yarıyıl daha uzatılabilir.

4) Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarı ile tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılır, başarısız olanların ise üniversite ile ilişiği kesilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanan açıköğretim lisans programlarında başarısız olanların üniversite ile ilişiği kesilmez.

5) Yabancı dille öğretim yapılan programlarda öğrencilerin, Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir.

6) Yabancı dil hazırlık programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Üniversite yönetmeliğine göre başarılı olamayan öğrencilerin üniversite ile ilişkisi kesilir.

7) Gerek yabancı dil hazırlık eğitimi ve gerekse Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresinde öğrenciler tüm öğrencilik haklarından aynen yararlanırlar.

İntibak Eğitimi Almaya Hak Kazanmış Öğrenciler için Kayıtta Gerekli Belgeler:

Adayın DGS Sonuç Belgesi

Lise diploması (aslı)

Ön lisans Diploması (Ön lisans diploması henüz hazır değil ise  ön lisans geçici mezuniyet belgesinin aslı alınacaktır.)

Nüfus cüzdanının onaylı örneği (Aslı görülmek suretiyle fotokopisi alınacaktır.)

İkametgahı ile ilgili beyanı (Mahalle muhtarından alınacak yeni tarihli İkametgah Belgesi)

Erkek adaylar için askerlik şubelerinden alınacak Askerlik Durum Belgesi.

6 adet 4,5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde, önden , Kız öğrenciler başı açık, güneş gözlüksüz,Erkek öğrenciler sakalsız,güneş gözlüksüz) Adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.

Öğrenim giderleri makbuzu ( Harç Dekontu)

İntibak Eğitimi İçin Öğrenciler Ne Dediler ?

İntibak yılında fark  dersler alınıyor

DGS’ye giren ve başarılı olan öğrenciler bir fakülteye yerleştikten sonra her şeyin daha kolaylaşacağı umuduyla kayıt yaptırıyorlar. Ancak esas sorunlar işte bu noktada başlıyor. Çünkü önlerinde ‘intibak’ olarak adlandırılan koca bir sene onları bekliyor.

‘İntibak’ DGS ile lisans eğitimi almaya hak kazanan öğrencilerin ilk senesine verilen ad. Öğrencilere intibak senelerinde lisans öğrenimine hazırlık programı uygulanıyor. İki yarıyıl süren bu programda, intibak öğrencisine birinci ve ikinci sınıflardan eksik olduğu alanlarda ders sorumluluğu yükleniyor.

Daha önceki senelerde gördükleri derslerden ise muaf oluyorlar. Öğrenciler ‘fark senesi’ olarak nitelendirilen intibak senesini bitirdikten sonra normal öğrenci seviyesine ulaşıyorlar ve üçüncü sınıftan öğrenimlerine devam ediyorlar.

İntibak senesinde kalanlar okuldan atılıyor

Tüm bu karmaşa içinde intibak öğrencileri ilk senelerinde birçok sorunla da karşılaşıyorlar. Bunlar arasında en önemlisini ise ‘okuldan atılma’ tehlikesi oluşturuyor. İntibak öğrencileri üniversitedeki ilk yıllarında herhangi bir dersten başarısız olduklarında öncelikle yaz okulu ya da bütünleme haklarını kullanıyorlar. Ancak öğrenci, yaz okulunda da başarısız olduğunda ya da o dersten sınıf açılmadığında okuldan atılıyor ve koca bir sene boşa gidiyor.

Başlı başına baskı oluşturan bu durum öğrencilerde büyük bir strese neden oluyor ve ders motivasyonlarını olumsuz etkiliyor.

Birinci ve ikinci sınıfı intibak yılı içinde bir arada okudukları için birçok derslerinin çakıştığını belirten öğrenciler, en çok bundan şikayetçi. Bir dönemde 8-16 ders okuyan intibak öğrencileri, derslerin çakışması nedeniyle çoğuna giremiyor ve bu durum onların verimini düşürüyor.
 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
İlgili Haberler