Adalet:
1 Mart 2014 İcra Kâtipliği Uygulama Sınavı Metinleri

İcra Müdür ve Yardımcıları ile İcra Kâtiplerinin Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinin "İcra kâtipliğine atama şartları" başlıklı 3/A maddesinin (i) bendi, “Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen metinden daktilo veya bilgisayarla; verilen metne sadık kalınmak, imlâ kurallarına riayet edilmek ve anlam bütünlüğü korunmak suretiyle, kelime ve cümle tekrarına yer vermeden ve yanlış yazılan kelime sayısı toplam yazılan kelime sayısının yüzde kırkından fazla olmayacak şekilde üç dakikada en az doksan kelime yazmak,” hükmünü amirdir.

Bu itibarla;


1- Adayların, uygulama sınavında yazacakları metinleri, sınav komisyonu tarafından kura ile tespit edilerek kendilerine verilen metne sadık kalacak şekilde yazmaları gerekmektedir.

2- Metinlerdeki ilk satır girintisi, sınava başlamadan önce Komisyon tarafından ayarlanacak olup, adaylar tarafından sınava başlamadan önce bu husus kontrol edilmelidir.

3- Verilen metinler, adaylara kolaylık sağlaması için sadeleştirilmiştir. Bu itibarla uygulama sınavı sırasında adaylar tarafından metin dışı kelime veya imlâ işareti (kesme, inceltme, tırnak işaretleri gibi) ilavesi yapılmamalı ve yalnızca metinlerde verilmiş olan imlâ kurallarına riayet edilmelidir.

4- Metin içindeki (ile, ve, de, da gibi) bağlaçlar da bir kelime olarak kabul edilecektir.

5- Metinlerde yer alan;
a. Paragraf başlarına riayet edilmemesi,
b. Noktalama işaretlerinin ihlâli,
c. Bir kelimede bir veya birden fazla yanlış karakter yazılması,
d. Büyük ve küçük harflere riayet edilmemesi,
e. Kelimelerin birleşik yazılması,

Hallerinin her biri bir hata olarak kabul edilecek ve her yapılan bir hata için bir kelime yanlış yazılmış sayılacaktır. Ancak bu hatalardan bir veya birden fazlasının aynı kelime içinde yapılması halinde tek hata yapılmış olduğu kabul edilecektir.

6- Her halükârda, adayların yazmış olduğu metinlerdeki yanlış yazılan kelime sayısının aynı metinde yer alan toplam kelime sayısının yüzde kırkından fazla olması halinde, aday başarısız sayılacaktır.

Metinler İçin TIKLAYINIZ.......

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Ceza İnfaz Kurumlarının Tahsisi, Nakil İşlemleri...
CTE'den nakil işlemleri ve diğer hükümler genelgesi... "Ceza İnfaz Kurumlarının Tahsisi, Nakil İşlemleri...

Haberi Oku