22 Ağustos 2014 Cuma

MEB TEOG Lise Tercih Sonuçları Açıklandı 2014 Tıkla TEOG Sonuçlarını Öğren

PISA Nedir? Pisanın Tanımı ve Amacı Nedir?

Açılımı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından, 15 yaş grubundaki öğrencilerin zorunlu eğitim sonunda hayata hazır oluş durumlarını belirlemeyi amaçlayan dünyanın en kapsamlı eğitim araştırmasıdır.

Sınav 728*90 -->
06 Mayıs 2012 Pazar 00:09
PISA Nedir? Pisanın Tanımı ve Amacı Nedir?
ReklamStore kodu basla -250x250 --> ReklamStore kodu bitti - 250x250-->

Bu araştırmaya katılan ülkeler, belirlenen bilimsel ölçütler doğrultusunda eğitim düzeylerinin ve öğrenci profillerinin katılmcı ülkeler arasında ne durumda oldukları hakkında bilgi sahibi olurlar. Aynı zamanda kendi eğitim durumları ve uygulayacakları politikalar hakkında objektif göstergeler elde ederler.

Küreselleşen dünyamızda, eğitim alanında yapılan ulusal değerlendirme çalışmalarının yanı sıra, uluslararası düzeyde konumumuzu belirlemek amacıyla eğitim göstergelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle OECD üyesi olarak, belirli referans noktalarına göre ülkemizin eğitim alanında hangi düzeyde olduğunun, eksikliklerin ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi, eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla bu projede yer almaktadır.

PISA araştırması örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin, matematik okuryazarlığı, fen Bilimleri okuryazarlığı ve okuma becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır. PISA Projesi’nde; çoktan seçmeli, karmaşık çoktan seçmeli, açık uçlu, kapalı uçlu gibi değişik soru türleri kullanılmaktadır. PISA Projesi’ne katılacak olan okul ve öğrencilerin seçim işlemi, OECD tarafından tesadüfi (seçkisiz) yöntemle belirlenmektedir.

PISA Projesi 2000 yılında uygulanmaya başlamıştır. Her yıl bir alan ağırlıklı olarak üçer yıllık dönemler hâlinde uygulanan projeye ülkemiz, ilk kez 2003 yılında olmak üzere 2006 ve 2009 yıllarında da katılmıştır. Ülkemiz bu araştırmalarda OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer almıştır. Uygulamalar sırasında yapılan gözlemlere göre, öğrencilerimizin bu uygulamanın önemi, kendilerinin ülkemizi temsil ettikleri, motivasyonları ve farkındalıkları hakkında yetersizlikler tesbit edilmiştir. Bu dönem 2‐30 Nisan tarihlerinde 57 il, 170 okulun katıldığı araştırmaya, öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerine yönelik farkındalık ve motivasyon çalışmaları düzenlenmiştir. PISA 2012 uygulaması, matematik ağırlıklı olup, uygulamaya katılacak olan öğrenciler, ilk gün matematik, fen ve okuma becerileri alanlarında kâğıt‐kalem değerlendirmesine, sonrasında da anket uygulamasına katılacaktır. İkinci gün problem çözme becerilerine yönelik Bilgisayar Tabanlı Değerlendirme uygulanacaktır. Uygulama sırasında cetvel ve hesap makinesi bulundurulması gereklidir. PISA 2012 uygulamasının genel raporu OECD sekreterliği tarafından Aralık 2013’te http//www.pisa.oecd.org adresinden, ülke raporumuz ise aynı tarihlerde bakanlık internet sitelerinden yayınlanacaktır.

MEB - www.meb.gov.tr

300x250, linkustu_metin_ici -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  2014 LYS Soruları Nasıldı? Kolay mıydı, Zor muydu?

  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV