Eğitim:
PISA Nedir? Pisanın Tanımı ve Amacı Nedir?

Bu araştırmaya katılan ülkeler, belirlenen bilimsel ölçütler doğrultusunda eğitim düzeylerinin ve öğrenci profillerinin katılmcı ülkeler arasında ne durumda oldukları hakkında bilgi sahibi olurlar. Aynı zamanda kendi eğitim durumları ve uygulayacakları politikalar hakkında objektif göstergeler elde ederler.

Küreselleşen dünyamızda, eğitim alanında yapılan ulusal değerlendirme çalışmalarının yanı sıra, uluslararası düzeyde konumumuzu belirlemek amacıyla eğitim göstergelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle OECD üyesi olarak, belirli referans noktalarına göre ülkemizin eğitim alanında hangi düzeyde olduğunun, eksikliklerin ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi, eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla bu projede yer almaktadır.

PISA araştırması örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin, matematik okuryazarlığı, fen Bilimleri okuryazarlığı ve okuma becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır. PISA Projesi’nde; çoktan seçmeli, karmaşık çoktan seçmeli, açık uçlu, kapalı uçlu gibi değişik soru türleri kullanılmaktadır. PISA Projesi’ne katılacak olan okul ve öğrencilerin seçim işlemi, OECD tarafından tesadüfi (seçkisiz) yöntemle belirlenmektedir.

PISA Projesi 2000 yılında uygulanmaya başlamıştır. Her yıl bir alan ağırlıklı olarak üçer yıllık dönemler hâlinde uygulanan projeye ülkemiz, ilk kez 2003 yılında olmak üzere 2006 ve 2009 yıllarında da katılmıştır. Ülkemiz bu araştırmalarda OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer almıştır. Uygulamalar sırasında yapılan gözlemlere göre, öğrencilerimizin bu uygulamanın önemi, kendilerinin ülkemizi temsil ettikleri, motivasyonları ve farkındalıkları hakkında yetersizlikler tesbit edilmiştir. Bu dönem 2‐30 Nisan tarihlerinde 57 il, 170 okulun katıldığı araştırmaya, öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerine yönelik farkındalık ve motivasyon çalışmaları düzenlenmiştir. PISA 2012 uygulaması, matematik ağırlıklı olup, uygulamaya katılacak olan öğrenciler, ilk gün matematik, fen ve okuma becerileri alanlarında kâğıt‐kalem değerlendirmesine, sonrasında da anket uygulamasına katılacaktır. İkinci gün problem çözme becerilerine yönelik Bilgisayar Tabanlı Değerlendirme uygulanacaktır. Uygulama sırasında cetvel ve hesap makinesi bulundurulması gereklidir. PISA 2012 uygulamasının genel raporu OECD sekreterliği tarafından Aralık 2013’te http//www.pisa.oecd.org adresinden, ülke raporumuz ise aynı tarihlerde bakanlık internet sitelerinden yayınlanacaktır.MEB - www.meb.gov.tr
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Özel Okul Desteği Tercih Listesi Hazırlarken...
Eğitim Öğretim Desteği Tercih ve Yerleştirme İşlemleri Hakkında Tüm Merak Edilenler

Haberi Oku