31 Temmuz 2014 Perşembe

ÖABT 2014 Sonuçları Açıklandı TIKLA ÖĞREN
970*90 reklem -->

"Mısır'da Eğitim (2)"

Geçen hafta başladığımız Mısır’da Eğitim yazı dizisinde bu hafta Mısır’da uzun soluklu eğitim imkânlarından bahsedeceğiz.

12 Haziran 2011 Pazar 22:06

Başlamadan önce “Mısır’da Eğitim (1)” başlıklı yazımızın ardından gelen maillere binaen vize hakkında bir açıklamaya yer vermek istiyorum;

Turist olarak 15 günlüğüne geldiğim Mısır’da ilk sene her 3 ayda bir turist vizemi yenileterek ikamet ettim.  Ardından Ezher’e kaydolduğumda bir senelik öğrenci oturumu aldım. Senelik öğrenci oturumu için ödediğim fiyat 5 TL’den bile az. Turist olarak ödenen fiyat ise üç ayda bir 20TL civarında. Kısacası Mısır’da oturum almak hem çok ucuz hem çok kolay. Bu sebeple Türkiye’de öğrenci vizesi alabilmek için birçok rutin icraatlarla uğraşmaktansa turist vizesi ile gelip icraatları burada tamamlamak en makul olan. Geçtiğimiz günlerde Mısır Turizm Bakanı Münir Fahri Abdunnur artık Türk vatandaşlarının Mısır vizesine -konsolosluğa başvurmaksızın- Kahire havaalanından 15$ karşılığında sahip olabileceklerini beyan etti.

Bu gelişmeye binaen Mısır’da yaz dil eğitimi programlarına katılmak isteyen yahut üniversite okumak isteyen her Türk vatandaşının yapması gereken tek şey uçak biletini alıp buraya gelmesi ve havaalanından turistik vize alması.

MISIR’DA ÜNİVERSİTE

Bu konuyu Türkiye’de bulunan öğrenci statülerine göre açıklayacağız.

Genel rağbet İmam-Hatip Lisesi öğrencileri tarafından olduğu için İmam-Hatip mezunlarının buradaki üniversite imkânlarından başlamak istiyorum.

İmam-Hatip Lisesi Mezunları

Ezher Üniversitesi şu anlık Türkiye’de kısmen denkliği olan üniversitelerden. Yani Ezher mezunu bir kimse Türkiye’ye döndüğünde, transkriptinde mezun olduğu bölümün Türkiye’deki muadilinde eğitimi verilen zorunlu derslerden eksikler var ise bu derslerin eğitimini görerek denklik alabiliyor.

El-Ezher, bünyesinde üniversiteyi, liseyi (3 yıl), ortaokulu (3 Yıl) ve ilkokulu (5 Yıl) barındıran kendine has geniş çaplı bir sisteme sahip.

Eski Ezher üniversitesi dekanı Tantawi’nin vefatının ardından görevi devralan Ahmet Tayyip sistemde bazı değişikliklere imza attı.

Değişiklikler arasında İmam-Hatip öğrencilerini ilgilendiren bir durum söz konusu. Artık İmam-Hatip öğrencileri Ezher’de üniversiteye girmeden önce sınava tabi tutulacak (ki eskiden sınavsız giriş hakkına sahiptiler), sınavda başarısız oldukları takdirde ise mecburi bir sene hazırlık okuyacaklar.

Bir İmam-Hatip mezununun Türkiye’de yapması gereken işlem ise diplomasını Arapçaya tercüme ettirmesidir. Onun haricinde kayıt işlemleri ve diğer resmi icraatlar buradan yapılmakta.

(Üniversitenin resmi sitesi; http://www.azhar.edu.eg/)

Üniversite’de yabancı öğrenci olarak ücretsiz okuyabileceğiniz bölümler bulunmakta. Bunlar;

 • Arap Dili ve Edebiyatı Fakültesi
 • Usulu’d-Din Fakültesi (Türkiye’deki İlahiyat Fakültesi’nin muadili)
 • İslam Hukuku Fakültesi
 • Hukuk fakültesi
 • Davet fakültesi

Arap Dili ve Edebiyatı bölümü hariç diğer bölümlerde mezun farklı dersleri vererek Türkiye’de denklik alabiliyor. Arap Dili ve Edebiyatı mezunu ise farklı derslere tabi tutulmaksızın direk YÖK’ten denklik alabiliyor.

Diğer sözel bölümler ise ilk sene 2000, ardından her sene 1000 İngiliz Sterlini olmak üzere 4 senelik bir üniversite yaklaşık 15.000 Türk Lirasına mâl oluyor.

Fakat bu bölümlerde okumak isteyen ve durumu olmayan öğrenciler Ezher dekanlığına dilekçe yazıp burs başvurusu yaptıkları takdirde ücretsiz okuyabiliyorlar.

Bunun yanı sıra İmam-Hatip mezunlarının diğer bir eğitim imkânı ise Kahire Üniversitesinin Daru’l-Ulum Fakültesi.

Mısır’da eğitim kalitesi açısından hangi üniversite daha iyi sorusuna sağlıklı cevap bulmak oldukça zor. Zira bir bölüm bir üniversitede ülkenin en iyisi iken aynı üniversitenin farklı bir bölümü ülkedeki diğer üniversitelerle kıyaslandığında son sıralarda yer alabiliyor. Bu sebeple üniversitelerin değil bölümlerin sıralaması yapılıyor.

İmam-Hatip öğrencileri Kahire Üniversitesi’nin sadece Daru’l-Ulum Bölümü’nde okuyabiliyorlar ki bu bölüm Arapça ve İslami İlimler sahasında Mısır’daki en kaliteli eğitime sahip.

Ezher Üniversitesine nazaran imkânları çok daha fazla olan Kahire Üniversitesi’nin 4 senelik eğitim harcı da yukarıda belirttiğimiz fiyatla aynı. (yaklaşık 15.000 TL)

İmam-Hatip mezunlarına hitap eden üniversite imkânları bunlar.

-Düz Lise Mezunları ve Mezun Olmayanlar

Ezher Üniversitesi nazarında bu iki statü arasında fark yok. Düz lise mezunu da olsa ortaokul mezunu da olsa yahut hiç okumamış biri de olsa uygulanan sistem aynıdır.

Öğrenci seviye tespit sınavına tabi tutulur. Bu imtihan sonucunda seviyesi ilkokuldan lise sona kadar hangi sınıfa münasip görülürse o seviyeden eğitime başlar.

Eğitim sürecinde orta 2. veya lise 2. Sınıflarını bitiren öğrenciler sene sonu gerçekleşen ve “Müsabakât” adı verilen ve orta 3 veya lise 3 konularını ihtiva eden imtihanlardan başarılı oldukları takdirde ortaokul öğrencileri orta 3. sınıfı okumadan liseye, lise öğrencileri de lise 3. sınıfı okumadan üniversiteye başlayabiliyorlar.  Bu imtihana orta 2 veya lise 2 öğrencilerinden zayıfı olmayanlar ve alttan ders bırakmamış olanlar girebiliyor.

Düz lise mezunlarının da Kahire Üniversitesi’nde eğitim görebilme imkânları var. Üstelik İmam-Hatip mezunlarına kıyasla daha fazla bölümde okuyabilme haklarına sahipler.

Meslek liseleri ise (İHL hariç) Kahire Üniversitesi tarafından kabul görmemektedir.

MEB sitesinde yer alan şu bilgilerin de sizlere yardımcı olacağını düşünüyorum;

http://kahire.meb.gov.tr/egitim.htm

Beşikten mezara ilim yolundan ayrılmamak temennisiyle… 

Talha EKER -Haber7 -Mısırtalhaeker@gmail.com

Kaynak : haber7.com

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  Ödev Ödev
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  2014 LYS Soruları Nasıldı? Kolay mıydı, Zor muydu?

  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV