Sosyal Haklar:
Erken Emekli Olmak İsteyenlere Ne Kadar Eksik Maaş Verileceği Belli Değil!.

Erken Emekliye Eksik Maaş

Bakanın yaptığı açıklamanın satır aralarında, sadece yaşı bekleyenlere özgü olmak üzere (bu açıklamadan 20/25 yıl sigortalılık süresi ile prim günün tamamlanmış olması gerekiyor) emeklilik hakkı verilebileceği, bağlanacak aylıkla ilgili olarak da Avrupa ülkelerinde örneği olan modelleri incelediğini belirtiyor. Avrupa ülkelerindeki örneklerde emeklilik yaşından önce aylık bağlananlara ödenecek aylık miktarı belirli oranlarda düşürülüyor ve bu şekilde emekli olanlar hayatları boyunca bu eksik aylığı almaya devam ediyor.

Avrupa örneklerinde hayatta kalma beklentisine göre yapılan hesaplamalar sonucunda bulunan oranlar karşılığında aylıklardan indirim yapılıyor. Benzer bir düzenlemenin Türkiye'de yapılması durumunda, zaten 500-600 lira civarında, asgari ücretin de altında ödenen emekli aylıklarından indirim yapıldığı zaman, vereceğiniz 350-450 lira aylık ile emekli nasıl geçinecek. Bunun da hesabının yapılması gerekiyor.

Ayrıca, oyunun kuralları değişti diyenlere hak veren Bakan ÇELİK, eksik aylık vermekle sorunu çözmeye gayret ediyor. Ancak oyun oynanırken eksik aylık bağlanması şeklinde bir uygulama var mıydı diye sormak da gerekiyor. Dolasıyla, erken emeklilik hakkını verirseniz, bu defa eksik aylık yerine oyunun kuralları doğrultusunda tam aylık vermeye zorlanırsınız ki bu kaçınılmazdır.

Sosyal Güvenlik Reformunu Yapan Bakan ÇELİK, Şimdi Yaptığı Reformu Dinamitliyor


Geçmişi hatırlayalım. 2006 yılında başlayıp 2008 yılına kadar devam eden reform sürecinde, "1992 yılında emeklilikte yaşın kaldırılmasının sistemi açık vermeye zorladığını bu nedenle torunlarımızı kurtarmak zorunda olduklarını belirten" Bakan ÇELİK ile erken emekli olunabilir, çalışma yaptırıyorum diyen aynı kişi.

Popülist düzenlemeler nedeniyle kara delik oluşu diyenler, bugün kendileri aynı hataya düşüyor.

Hiçbir ülke yoktur ki, 38/43 yaşında emeklilik hakkı olsun. Bu ülkemize özgü bir durum. Sonucu ise "KARA DELİK".

Bugünkü tarih itibariyle yaşını bekleyenleri erken emekli etmeyi düşünen Bakan, 1999 yılından sonra geçen 14 yıllık zaman dilimimde yaş yüzünden 3-5 yıl bekleyen ve yaşını doldurunca emekli olanların soracağı "Bizim suçumuz neydi de bekledik?" sorusuna ne cevap verecek merak ediyorum.


SGK Rehberi
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

1 yıl içinde başvurmayan malullük aylığını...
Kanser olduğu belli olan kişi bir yıl içinde başvurursa 18 aylık malullük aylığına hak kazanıyor. Kan...

Haberi Oku