Doğalgaz Üretimi Artıyor

TPAO, 2011 Yılı Ham Petrol ve Doğalgaz Sektör Raporu'nu tamamladı. Rapora göre, Türkiye'nin petrol üretimi 2011'de bir önceki yıla göre düşerken, doğalgaz üretimi arttı.Doğalgaz üretiminde Karadeniz'de yapılan çalışmalarda önemli rezervlere ulaşıldı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), 2011 yılı verilerine göre bölgede Ayazlı-Akkaya ve Doğu Ayazlı doğalgaz sahalarının Türk karasuları bölümünde doğalgaz üretimine başlandı. Günlük 500 bin metreküp üretim rakamına ulaşıldı. Rapora göre geçen yıl toplam 2,4 milyon ton petrol ve 793 milyon metreküp doğalgaz üretimi gerçekleşti.

Raporda, yeni keşifler olmaması halinde Türkiye'nin üretilebilir petrol rezervinin 19,2 yıl, doğalgazın ise 9 yıl ömrü kaldığına işaret ediliyor. Raporda ayrıca Türkiye'nin halen üretilebilir 310,4 milyon varil petrol ve 7,17 milyar metreküp doğalgaz rezervi olduğu bilgisine yer veriliyor. Raporda, petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının kara ve denizlerde hızlandırılması ümit verici gelişmeler olarak değerlendiriliyor. Karadeniz'de bulunan yeni doğalgaz rezervlerine dikkat çekiliyor. TPAO raporunda mevcut petrol sahaları konusunda ilginç bilgilere de yer veriliyor: Türkiye'deki petrol sahalarının yüzde 7'si 25-500 milyon varil rezerve sahip. Kalan yüzde 93'ünün rezervi 25 milyon varilden az. Bir diğer ifadeyle Türkiye'de keşfedilmiş petrol sahalarının yüzde 93'ü küçük saha, yüzde 7'si ise orta saha sınıfında bulunuyor. Rapora göre son on yılda Türkiye ham petrol üretimi yüzde 15 düşerken, doğalgaz üretimi yüzde 121 oranında artış gösterdi. 2011'de ham petrol talebinin yüzde 9,5'i yerli üretimle karşılanırken, doğalgazda ise bu oran yüzde 2 olarak gerçekleşti.

DOĞALGAZ FİYATLARI DÜŞTÜ

TPAO 2011 Sektör Raporu'na göre doğalgaz fiyatları Amerika'da önemli oranda düşerken Avrupa'da arttı. Raporun fiyatlarla ilgili bölümü şöyle: "2011 yılında Amerika'da konvansiyonel olmayan metotlarla üretilen gaz ve gaz piyasasının serbest piyasa mekanizması çerçevesinde hareket etmesi nedeniyle Henry Hub doğalgaz fiyatları düşüş trendi izlemiştir. Yılbaşında metreküpü 161 dolar olan doğalgaz fiyatı yıl sonunda 114 dolar olarak gerçekleşmiştir. Doğalgaz fiyatlarının petrol fiyatlarına endekslendiği Almanya'da ise sınır gaz fiyatları 2011 yılı boyunca yükseliş trendi izlemiş ve 2011 yılında ortalama metreküpü 193,9 dolar olarak gerçekleşmiştir."Zaman
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kesin Seçim Sonuçları Açıklandı, İşte...
Seçimde en az oyu hangi parti aldı? YSK, 2015 milletvekili kesin seçim sonuçlarını açıkladı. Seçim sonuçlarında...

Haberi Oku