Harp Okulları Başvuru Tarihleri, Taban Puanları

KARA HARP OKULU

kara_harp_okulu

BAŞVURU AŞAMALARI: Adaylar 04 Nisan-06 Mayıs 2011(saat 17:00’ye kadar) tarihleri arasında internet üzerinden ön başvuru yaptıktan sonra (internetten ön başvuru yapmayanlar 2. seçim aşamasına çağrılmayacaktır) başvuruda bulunan adaylar YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak, belirlenen puanı geçen adaylar ikinci seçim aşamasına çağrılacaktır. YGS puanlarına göre ihtiyaç duyulan sayı oranına göre “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” belirlenecektir.

BAŞVURU TARİHİ: Adaylar YGS Başvurusu yaparken "Askeri Okullara Girmek İstiyorum" seçeneğini seçtikten sonra 04 Nisan-06 Mayıs 2011 (saat 17.00) tarihleri arasında www.tsk.tr internet adresinden ön kayıt başvurusu yapacaklar. Diğer seçim tarihler aynı internet adresinden duyurulacak.

HANGİ ALANLARDAN ÖĞRENCİ ALINACAK: Kara Harp Okulu’na geçen yıl ilk defa Fen Bilimleri alanının yanı sıra Türkçe Matematik alanından öğrenci aldı. 2011 yılında da aynı durum devam edecek.

HANGİ PUAN TÜRLERİ İLE ÖĞRENCİ ALINACAK: Ön seçim için: YGS1, YGS2, YGS5 ve YGS6 puan türleri ile seçilecek; İkinci aşama için MF1, MF2,MF3,TM1,TM2,TM3 puan türleri ile seçim yapılacak.

PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILACAK?

Bedeni yeterlilik Sınavının % 15’i

Mülakatın % 15’i

LYS’den en Yüksek Puanın % 70’i alınacaktır.

 

 

DENİZ HARP OKULU

dho

BAŞVURU AŞAMALARI: AdaylarYGS Başvurusu yaparken "Askeri Okullara Girmek İstiyorum" seçeneğini seçtikten sonra 01 Nisan - 31 Mayıs 2011 tarihleri arasında www.tsk.tr ve www.dho.edu.tr internet adresinden ön kayıt başvurusu yapacaklar. Ön kayıt başvuru yapmayanlar 2. seçim aşamasına çağrılmayacaklar. Başvuruda bulunan adaylar (YGS sınav sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra) YGS-1 ve YGS-2 puan türlerinden aldıkları puanlardan yüksek olanı esas alınarak sıralanacak, ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak “İkinci Seçim Aşamaları Çağrı Taban Puanı” belirlenecektir Belirlenen Puanı alan adaylar ikinci seçim aşamasına çağrılacaktır. İkinci seçim aşamasına posta yoluyla çağrı yapılmayacak, adaylar internet sitesinden duyurulacaktır. İkinci seçim aşamasına çağrılan adaylar gerekli belgeleri tamamlayarak aşağıda belirtilen tarihler arasında Deniz Harp Okulu Tuzla İstanbul adresinde hazır olacaklardır. Bedeni yeterlilik, mülakat ve LYS sonuçlarına göre Asil ve Yedek listeler belirlenecektir.

BAŞVURU TARİHİ: 01 Nisan - 31 Mayıs 2011 tarihleri arasında www.tsk.tr ve www.dho.edu.tr internet adresinden ön kayıt başvurusu yapacaklar.

İkinci Seçim Aşaması: 28 Haziran - 09 Temmuz 2011

HANGİ ALANDAN ÖĞRENCİ ALINACAK?: Fen Bilimleri

HANGİ PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALINACAK?:YGS 1 ve YGS 2 Puanına göre İkinci Seçim Aşamasına çağrılan adaylar için MF1,MF4'ün hangisinden yüksek almışsa o puanı değerlendirmeye alınacaktır.

ÖN KAYIT İŞLEMLERİ ve İKİNCİ SEÇİM AŞAMALARI SINAVINA ÇAĞRI ESASLARI

1.      Deniz Harp Okuluna 2011 yılında erkek ve bayan öğrenciler alınacaktır. Deniz Harp Okuluna başvuru koşullarını taşıyan ve Deniz Kuvvetlerimizin seçkin  Deniz Subayları arasında yerini almak isteyen öğrencilerin  01 NİSAN-31 MAYIS 2011 tarihleri arasında internet sitemizdeki (www.dho.edu.tr) ön kayıt programını kullanarak ön kayıt başvurusu yapmaları gerekmektedir. 

2. İNTERNET ÜZERİNDEN ön kayıt başvurusu yapmayanlar ikinci seçim aşamaları sınavına (ön sağlık muayenesi, bedeni yeterlilik ve görüşme) çağrılmayacaklardır. Şahsen ve posta yolu ile başvurular kabul edilmeyecektir

3.      Başvuruda bulunan adaylar 2011 Yılı Yükseköğretime Geçiş Sınavından(YGS) YGS-1 ve YGS-2 puan türlerinde aldıkları puanlardan yüksek olanı esas alınarak sıralanacak, ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak “İkinci Seçim Aşamaları Çağrı Taban Puanı” belirlenecektir.Yukarıda belirtilen faaliyetlerle ilgili tüm duyuru ve açıklamalar zamanı geldikçe internet sitemizde (www.dho.edu.tr ) yayımlanacaktır. Lütfen internet sitemizden bu duyuru ve açıklamaları takip ediniz.

4.        Belirlenecek taban puandan daha yüksek puan alan adaylar internet sitemiz vasıtasıyla ikinci seçim aşamaları sınavına (ön sağlık muayenesi, bedeni yeterlilik ve görüşme) çağrılacak, ayrıca posta yolu ile bir çağrı yapılmayacak, belge gönderilmeyecektir. (Adaylar İhtiyaç duydukları bilgi ve belgeleri internet sitemizden  temin edebileceklerdir)

5.        Çağrı yapılan adaylardan başvuru koşullarına uymayanlar, belgeleri eksik veya hatalı olanlar ya da ön kayıtta hatalı, yanlış ve eksik bilgi verdikleri tespit edilenler ikinci seçim aşamaları sınavına alınmayacaklardır.

6.        Deniz Harp Okulu Komutanlığında icra edilecek olan ikinci seçim aşamalarında başarılı olan adayların, bedeni yeterlilik testleri ve görüşme aşamasında aldıkları puanlar ile 2011 yılı Lisans Yerleştirme Sınavının (LYS) MF-1 ve MF-4 puan türlerinde alacakları puanın yüksek olanı dikkate alınarak “aday performans puanları” tespit edilecektir.

7.        İkinci seçim aşamalarında başarılı olan adaylar “aday performans puanlarına” göre sıralanacak, kontenjana girerek  sevk edilecekleri askeri hastaneden “Askeri Öğrenci Olur” raporu alan adayların  kesin kayıt işlemleri yapılacaktır. İkinci seçim aşama sonuçları internet sitemizde ilan edilecek ayrıca posta yolu ile bir duyuru yapılmayacaktır.

8. Deniz Harp Okulu için ilan edilen “İkinci Seçim Aşamaları Çağrı Taban Puanının” %90’ı oranında puan alan şehit, malül gazi ve muharip gazi öz çocuklarına alınacak öğrenci sayısının %5’i oranında kontenjan verilecektir. Bu nitelikteki adaylar durumlarını belgelemek zorundadırlar.

Yukarıda belirtilen faaliyetlerle ilgili tüm duyuru ve açıklamalar zamanı geldikçe internet sitemizde (www.dho.edu.tr ) yayımlanacaktır. Lütfen internet sitemizden bu duyuru ve açıklamaları takip ediniz.

  

HAVA HARP OKULU

hava_harp

 

BAŞVURU AŞAMALARI: Adaylar YGS Başvurusu yaparken "Askeri Okullara Girmek İstiyorum" seçeneğini seçtikten sonra internet üzerinden 08 Nisan-12 Haziran 2011 Tarihleri arasında ön başvuru yapacaklarıdr.LYS sınavı sonuçlarının açıklanması sonrası Hava Harp Okulu(HHO) Baraj Puanı açıklanacaktır. Barajı geçen öğrencilerin isimleri HHO sitesinden açıklanacaktır. İkinci seçim aşamasına davet edilen öğrenciler internet sitesinden gerekli belgeleri alıp dolduracaklar ve Ağustos 2010'da Hava Harp Okulu Yeşilyurt/İstanbul adresinde olacaklardır. Diğer bilgiler www.hho.edu.tr adresinden sık sık takip edilmelidir.

BAŞVURU TARİHLERİ: 08 Nisan-12 Haziran 2011tarihleri arasında www.tsk.tr ve www.hho.edu.tr adreslerinden ön başvuru yapacaklardır.

İkinci Seçim Aşaması: Ağustos 2011

HANGİ ALANDAN ÖĞRENCİ ALINACAK: Fen Bilimleri ve Türkçe Matematik

HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ÖĞRENCİ ALINACAK: 


BARAJ PUANLARI

Aşağıda belirtilen puanlar 2010 yılı için kesin puanlardır..2011 için puanlar ancak Haziran 2011´de belli olacaktır.

Hava Harp Okulu baraj puanı : Adayların MF-1, MF-2 ve MF-4 puan (ham puan) türlerinin herhangi birinden aldıkları en yüksek puan dikkate alınarak "Hava Harp Okulu (HHO) Baraj Puanı" bayan adaylar için 325, erkek adaylar için 315 olarak belirlenmiştir.

Kara Harp Okulu için 2010 yılında YGS-1,2,5 ve 6 puan türünden herhangi birinden 285 ve üzerinde puan alan adaylar ikinci seçim aşaması sınavlarına girmeye hak kazanmıştır

Deniz Harp Okulu Komutanlığı ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığına 2010 taban puanı

Deniz Harp Okulu Komutanlığı Erkekler/LYS/ MF-1 ve MF-4 317, Bayanlar/LYS/MF-1 ve MF-4 388,

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı YGS-1 235, YGS-5 355 puandır.

2011 eğitim-öğretim yılında alınacak öğrenciler için “öğrenci seçim aşamalarına çağrı puanı” haziran ayı içerisinde belirlenecektir. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu öğrenci seçim aşamaları çağrı puanlarına bu yıl YGS-1’e ek olarak YGS-2 (yüksek olan değerlendirmeye alınacak) YGS-5’e ek olarak YGS-6(yüksek olan değerlendirmeye alınacak) de dahil edilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
İlgili Haberler