Üniversite:
Üniversitelerin Özel Yetenek Sınavları ve Tarihleri

Abant İzzet Baysal Üniversitesi: Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na başvuruların 19-23 Ağustos tarihleri arasında şahsen yapılması gerekiyor. Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ise 26 Ağustos-2 Eylül arasında başvuru yapılabilir.

Akdeniz Üniversitesi: Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu başvuruları 15 Ağustos’ta sona eriyor. Engelli adaylar ise 20 Ağustos’taki ön değerlendirmeden sonra ön kayıt yaptırabilecek. Üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi ile Devlet Konservatuvarı’na başvurular 1-15 Ağustos arasında yapılacak.

Anadolu Üniversitesi: Eğitim Fakültesi bölümlerine başvurular 12-21 Ağustos, Güzel Sanatlar Fakültesi bölümlerine 19-23 Ağustos, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Hava Trafik Kontrol Bölümü’ne 19-20 Ağustos, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na 12-16 Ağustos, Engelliler Entegre Yüksekokulu’na 26-28 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Devlet Konservatuvarı başvuruları ise 14 Ağustos’a kadar sürecek.

Ankara Üniversitesi:
Devlet Konservatuvarı’na başvurular başladı. Adaylar 15 Ağustos saat 16.00’ya kadar başvuru yapabilecek. Sınava gireceklerin listesi 16 Ağustos’ta ilan edilerek, 19 Ağustos’tan itibaren sınavlar başlayacak. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ndeki Tiyatro Bölümü’ne başvurular 13 Ağustos mesai bitimine kadar sürecek. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na ön kayıtlar ise 12-23 Ağustos arasında.

Atatürk Üniversitesi:
Güzel Sanatlar Fakültesi'nin özel yetenek sınavları için ön kayıtlar 19-26 Ağustos tarihlerinde kabul ediliyor. Geleneksel Türk El Sanatları'na 40, Grafik'e 20, Heykel'e 15, Müzik Bilimleri'ne 30, (İÖ) Müzik Bilimleri'ne 30, Resim'e 30, (İÖ) Resim'e 30, Sahne Sanatları'na 20 öğrenci alınacak. Bu bölümler için sınavlar 27-29 Ağustos tarihi arasında gerçekleştirilecek.

Başkent Üniversitesi: Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Grafik Tasarımı, İç Mimarlık ve Çevre ile Moda ve Tekstil Tasarımı bölümlerine özel yetenek sınavıyla öğrenci alınacak. 22 Temmuz’da başlayan başvurular 13 Ağustos’ta sona erecek.

Beykent Üniversitesi: İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Grafik Tasarım, İletişim ve Tasarım, Tekstil ve Moda Tasarımı, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi, Oyunculuk ve Müzik bölümleri için kayıtlar 20 Eylül’e kadar devam edecek.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi:
Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’ne toplam 25 öğrenci alınacak. Ön kayıt için son başvuru tarihi 23 Ağustos Cuma. Sınava gireceklerin YGS’den 140 ve üzerinde puan almış olması gerekiyor. Sınavlar 27 Ağustos’ta yazılı ve sözlü olarak uygulanacak

Gazi Üniversitesi: Türk Müziği Devlet Konservatuvarı özel yetenek sınavıyla öğrenci alıyor. Ön kayıtların 19-22 Ağustos tarihlerinde yapılabildiği üniversitede sınavlar 26-31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Gaziantep Üniversitesi:
Türk Musıkisi Devlet Konservatuvarı bölümlerinin birinci öğretimine 1 Ağustos-1 Eylül, ikinci öğretimine ise 1 Ağustos-8 Eylül arasında başvuru yapılacak. Sınavlar birinci öğretim adayları için 2-5 Eylül, ikinci öğretimler için de 9-10 Eylül’de uygulanacak.

Gedik Üniversitesi:
Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümüne 40 öğrenci alınacak. Ön kayıtlar 30 Ağustos akşamına kadar yapılabilir. Yetenek sınavı 3 Eylül, sözlü sınav ise 5-6 ve 7 Eylül’de uygulanacak. Üniversitenin Spor Bilimleri Fakültesi’ne ise 130 öğrenci kabul edilecek. Ön kayıtlar 12-30 Ağustos tarihleri arasında.

Giresun Üniversitesi: Devlet Konservatuvarı bölümlerine 30 öğrenci alınacak. Başvurular 19-22 Ağustos 2013 tarihleri arasında Giresun Üniversitesi Güre yerleşkesindeki Devlet Konservatuvarı binasında yapılacak. Sınav 26-29 Ağustos arasında.

Hacettepe Üniversitesi: Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ön kayıtlar 14-15-16 Ağustos arasında yapılacak. 20-22 Ağustos tarihlerinde sınavlar uygulanarak, sonuçlar 23 Ağustos’ta ilan edilecek. Devlet Konservatuvarı’na ise başvurular başladı. Öğrenciler 7 Ağustos akşamına kadar başvuruda bulunabilecek.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi: Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin Grafik Tasarım ve Güzel Sanatlar (Resim) bölümlerinin ön kayıtları 12-16 Ağustos tarihleri arasında kabul ediliyor. 3 aşamada yapılacak yetenek sınavı, 22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek. Sınava YGS’de puan türlerinden en az birinden 180 ve üzeri puan alanlar girebilecek. Üniversitenin Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin Müzik ve Tiyatro bölümlerine YGS’den en az 140 ve üzeri puan alan adaylar başvurabilecek. 12-16 Ağustos tarihleri arasında ön kayıtların alınacağı bu bölümlerin sınavları, 22-25 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

İnönü Üniversitesi: Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’ne özel başvurular 12-23 Ağustos, sınavlar ise 28-29 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü’ne başvurular da aynı tarihlerde alınacak. Sınavları 26-27 Ağustos’ta uygulanacak.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi: Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde Plastik Sanatlar Bölümü’ne özel yetenek sınavıyla toplam 40 öğrenci alınacak. YGS puan türlerinden en az birinden 140 ve üzeri puan alanların başvurabileceği bu bölümün ön kayıt başvuruları 29 Ağustos’a kadar devam ediyor. 4 Eylül’de gerçekleştirilecek sınavın sonucu, 6 Eylül’de açıklanacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi: Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’na ön kayıtlar 14 Ağustos akşamına kadar devam edecek. Eleme sınavları 19-23 Ağustos arasında yapılacak. Sonuçlar 26 Ağustos’ta duyurulacak. 27-29 Ağustos arasında kabul sınavları uygulanarak, sonuçları 2 Eylül’de ilan edilecek.

İstanbul Üniversitesi: Devlet Konservatuvarı ile Edebiyat Fakültesi’ndeki Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü ile Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümüne başvurular 29 Temmuz’da başladı. Adaylar 6 Ağustos mesai bitimine kadar başvuru yapabilecek. Devlet Konservatuvarı'na özel yetenek sınavıyla 134 öğrenci alınacak. Başvuruların 6 Ağustos'a kadar devam ettiği üniversitede güzel sanatlar lisesi mezunları için YGS puan türlerinden en az 180, diğer liselerden mezun olanlar ise en az 200 puan ve üzeri almış olması gerekiyor. Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünün ön kayıtları da 6 Ağustos'a kadar devam ediyor. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun başvuruları ise 12-16 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek.

Kadir Has Üniversitesi:
Sanat ve Tasarım Fakültesi’ndeki Tiyatro Bölümü özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul ediyor.  Ön kayıtların 12 Ağustos’a kadar kabul edildiği üniversitede sınavların birinci aşaması 13-16 Ağustos tarihleri arasında, ikinci aşaması ise 17-19 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Sınav sonuçları ise 20 Ağustos’ta açıklanacak. Kayıtlar 20-22 Ağustos tarihlerinde alınacak.

Marmara Üniversitesi: Atatürk Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği’ne başvurular 12-16 Ağustos arasında kabul ediliyor. İlk sınav 26 Ağustos, ikinci sınav ise 29 Ağustos’ta uygulanacak. Güzel Sanatlar Fakültesi bölümlerine ön kayıtlar 19-22 Ağustos arasında alınacak.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi:
Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültelerine özel yetenek sınavıyla öğrenci alınacak. Başvurular 12-16 Ağustos tarihleri arasında alınacak. 19-20 Ağustos arasında baraj sınavlarının yapılacağı üniversitede yerleştirme sınavlarının sonuçları 6 Eylül’de açıklanacak. Devlet Konservatuvarı’na başvurular 12-16 Ağustos arasında kabul edilecek. Eleme sınavları 19 Ağustos-13 Eylül arasında uygulanacak. Kesin kayıtlar 16-20 Eylül tarihlerinde alınacak. Güzel Sanatlar ve Mimarlık fakültelerinin ön kayıtları 12-16 Ağustos tarihleri arasında kabul ediliyor. Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Resim'e 40, Heykel'e 10, Seramik ve Cam Tasarımı'na 15, Grafik Tasarım'a 20, Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu'na 10, Tekstil ve Moda Tasarımı'na 20, Sahne Dekorları ve Kostümü'ne 10, Geleneksel Türk Sanatları'na 35, Fotoğraf'a 10 öğrenci alınacak. Mimarlık Fakültesi'nde İç Mimarlık'a 30, Endüstri Ürünleri Tasarım'a 30 öğrenci kabul edilecek. 19-20 Ağustos'ta baraj sınavının yapılacağı üniversitede yerleştirme sınavlarının sonuçları 6 Eylül'de açıklanacak.

Niğde Üniversitesi: Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na başvurular 19 Ağustos’tan sınavlar bitinceye kadar alınacak. Resim İş ve Müzik Öğretmenlikleri’ne ise başvurular 26-28 Ağustos arasında. Sınavlar tüm adaylar için 26 Ağustos’ta başlayacak.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
yakup aygün @suzan ? 5 ay önce

suzancım niğdede konservatuar bölümü halen açılamadı eğitim fakültesi var...

Misafir Avatar
ferhat 5 ay önce

bu bılgıler 2015 2016 yılına goremı acaba acıl cevap verebılırmısınız ?

Misafir Avatar
suzan ? 5 ay önce

Bu Nigde nin konservatuvar bölümüne nasl kayıt yapiliyorrr ???

Misafir Avatar
doğu 6 ay önce

bu bilgiler 2015-2016 sınav yılına göremidir acaba

Misafir Avatar
İpek Yaşar 6 ay önce

Bütün illerin müzik bölümü yetenek sınav tarihlerini görmek istiyorm

Misafir Avatar
furkan 1 yıl önce

bu bilgiler hangi yıla ait

Üniversite kayıtları yarın başlıyor
ÖSYS yerleştirme sonuçlarını ÖSYM açıkladı. ÖSYS yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt...

Haberi Oku