29 Temmuz 2014 Salı

ÖABT 2014 Sonuçları Açıklandı TIKLA ÖĞREN
970*90 reklem -->

2013-2014 Üniversite Taban Puanları Açıklandı

2013-ÖSYS Yükseköğretim Programlarının Merkezi Yerleştirmedeki En Küçük ve En Büyük Puanları Kitabı... 2013-2014 Üniversite Taban Puanları Açıklandı...

21 Kasım 2013 Perşembe 22:00
2013-2014 Üniversite Taban Puanları Açıklandı

Önsöz-Açıklamalar

BÖLÜM 1 2013 MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI

excel BÖLÜM 1 2013 MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI

BÖLÜM 2 2013 MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI

excel BÖLÜM 2 2013 MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI

BÖLÜM 3 2013 YGS SONUCUNA GÖRE ÖĞRENCİ ALAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI

excel BÖLÜM 3 2013 YGS SONUCUNA GÖRE ÖĞRENCİ ALAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI

BÖLÜM 4 2013 EK YERLEŞTİRME İLE AÇILAN YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI

excel BÖLÜM 4 2013 EK YERLEŞTİRME İLE AÇILAN YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI

BÖLÜM 4 2013 EK YERLEŞTİRME İLE AÇILAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI VE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI

excel BÖLÜM 4 2013 EK YERLEŞTİRME İLE AÇILAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI VE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI

BÖLÜM 4 2013 YGS SONUCUNA GÖRE ÖĞRENCİ ALAN EK YERLEŞTİRME İLE AÇILAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI VE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI

BÖLÜM 4 2013 YGS SONUCUNA GÖRE ÖĞRENCİ ALAN EK YERLEŞTİRME İLE AÇILAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI VE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI

BÖLÜM 5 2013 ÖSYS VE AĞIRLIKLI ÖSYS PUANLARININ DAĞILIMI (YIĞINSAL)

excel BÖLÜM 5 2013 ÖSYS VE AĞIRLIKLI ÖSYS PUANLARININ DAĞILIMI (YIĞINSAL)


http://www.osym.gov.tr/belge/1-19442/kpss-20132-tercih-kilavuzundan-yerlestirme-icin-tercih-.html

Bu kitapta 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirilen adayların Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları(LYS) en küçük ve en büyük puanları yer almaktadır.

Kitap beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları(LYS) sonuçlarına göre yerleştirme yapılan lisans ve açık öğretim lisans programları bulunmaktadır.

İkinci bölüm sınavsız geçişle yerleştirme yapılan ön lisans ve açık öğretim ön lisans programlarını, üçüncü bölüm Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YGS) sonucuna göre öğrenci alan ön lisans ve açık öğretim ön lisans programlarını kapsamakta olup, dördüncü bölümde ise ek yerleştirmede yeni açılan programlar bulunmaktadır. Beşinci bölüm ise en küçük ve en büyük puanların değerlendirilmesinde kullanılabilecek olan 2013 Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları(LYS) puan dağılımlarını içermektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri tamamlanır tamamlanmaz, sonuçlar, internet aracılığı ile adaylara duyurulmaktadır. Ayrıca burada yükseköğretim programlarının en küçük puanları da yayınlamakta olup, bir yükseköğretim programına yerleşen veya yerleşemeyen adaylar, bu puanlar ile kendi puanlarını ve tercihlerini karşılaştırmak suretiyle, yerleşme veya yerleşememe durumlarını kendileri inceleyebilmekte ve değerlendirebilmektedirler.

Yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri sonunda oluşan en küçük ve en büyük puanların bir kitap haline getirilip bastırılmasının nedeni, bu bilgilerin adaylarımız ve üniversitelerimiz tarafından yalnız sınavın yapıldığı yıl değil, ilerideki yıllarda da kullanılabilmesini sağlamaktır.

Üniversitelerimizdeki yükseköğretim programları, kendilerinin en küçük ve en büyük puanlarını, diğer üniversitelerdeki kendilerine benzer programların en küçük ve en büyük puanları ile karşılaştırabilir; aradaki farklar büyük ise, bunun nedenlerini araştırabilir; kendilerine ait en küçük ve en büyük puanlardan memnun olmayanlar, bu durumu iyileştirmek için gerekli önlemlerin alınması girişimlerinde bulunabilirler. Yükseköğretim programları, ayrıca, yıllara göre en küçük ve en büyük puanlarını inceleyerek, kendilerine gelen öğrencilerin niteliklerindeki değişiklikleri izleyebilirler. Yükseköğretim programlarının en küçük ve en büyük puanlarının yıllara göre gösterdiği değişiklikler ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları(LYS) puan dağılımları, ayrıca, adaylarımızı yükseköğretim programı tercihlerini sıraya koyarken yönlendirebilir.

Bilgiler ÖSYM İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın Dokümantasyon ve Arşiv Şube Müdürlüğü'nün, Dokümantasyon ve Yayın Birimi'nde derlenip, yayına hazırlanmıştır. Bu kitaptaki bilgilerin, üniversitelere, araştırmacılara, ÖSYS adaylarına ve diğer ilgilenenlere yararlı olmasını diliyorum.

Prof. Dr. Ali DEMİR
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  Ödev Ödev
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  2014 LYS Soruları Nasıldı? Kolay mıydı, Zor muydu?

  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV